Dlouho dobu jsem neměla o nutnosti čistit pračku, hlavně její vnitřnosti ani potuchy. Až když začínala „nevonět“, tak jsem hledala a příčinu a zjistila, že je třeba pračku vyčistit a začala jsem hledat způsoby, jak vyčistit pračku bez chemie.
To vše jsou důvody, proč je důležité pračku pravidelně čistit. Prodloužíte tak její životnost a snížíte náklady na případné opravy. Také se můžete stát, že vyndáte vyprané prádlo z pračky a ono je cítit, jako by bylo zatuchlé a vůbec nebylo vyprané, přesto, že jste použili voňavý prášek a aviváž.
Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.
V pračce je totiž spousta míst, ke kterým se těžko dostanete, abyste je ručně vyčistili. Uvnitř pračky se usazuje vodní kámen, zbytky pracího prášku a aviváže, ale také mastnota z prádla. Nánosy postupně zhoršují kvalitu praní a narušují chod pračky.
Na vyčištění prostoru okolo bubnu a hadic pračky můžete použít obyčejný ocet s jedlou sodou:
Pokud jste pračku už dlouho (nebo nikdy) nečistili, zopakujte čištění ještě jednou, ale už vám bude stačit půl litru octa, který nalijete přímo do bubnu.
Zhruba jednou měsíčně je třeba také vyčistit dávkovač na prací prostředky a prostor okolo něj. Usazují se tam totiž zbytky pracího prášku i aviváže a ty časem začnou plesnivět. Dávkovač vyndejte (pokud se vám to nedaří, podívejte se do návodu, jak se zrovna váš dávkovač vyndavá). Obvykle stačí prstem nadzvednout dno dávkovače.
Dávkovač umyjte, jak jste zvyklí, zrovna tak prostor v pračce okolo dávkovače s použitím houbičky na nádobí a malého kartáčku na hůře přístupná místa.
Po každém vyprání nechce dávkovač 1 den otevřený, aby mohl pořádně proschnout. Snížíte tak riziko vzniku plísní.
Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.
Každý měsíc až tři měsíce byste měli také čistit filtr pračky. Obvykle bývá ve spodním pravém rohu. Vytáhněte to, odstraňte mechanické nečistoty, jako jsou vlasy, zbytky papírových kapesníků a jiné „poklady„. Po té filtr propláchněte horkou vodou.
Těsnění kolem dvířek pračky by se mělo čistit po každém praní. Zůstávají v něm často věci, které jsme zapomněli vyndat z kapes – mince, propisky, gumičky do vlasů apod. Ty je třeba vyndat a těsnění umýt a usušit do sucha. Zvýší se tak mnohonásobně jeho životnost.
Zadejte e-mail a stáhněte si e-book zdarma: